Safer Ayı Nedir

Konusu 'Kısa Bilgiler' forumundadır ve Gin tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Gin

Gin Administrator Staff Member

Safer Ayı İbadetleri

Safer Ayı Hakkında Bilgi

Safer Ayı Hicrî aylardan ikincisidir. Muharrem ayından sonra gelir. Belaların 1.kat semaya indiği belaların olduğu felaketlerin olduğu ay olarak da bilinir. Aslında bunlar cahiliye Arapları'nın hurafeleridir. Safer ayı cahiliye Arapları arasında uğursuz ay olarak tanınır ve bu ayda umre yapmak büyük günahlardan sayılırdı. Resûlullah (ASM) ise Umre her zaman helâldir! buyurarak bu aya atfedilen uğursuzluk inancını kırmıştı.

Fakat bu ayla ilgili bazı hurafelerin halk arasında yer aldığını biliyoruz. Bunlardan birkaç örnek verecek olursak ilki bu ayda yapılan nikahların uzun süreli olmayacağı düşünülür. Yine bu ayda başlatılan işlerin kötü sonuçlanacağı gibi hurafeler halk arasında dolaşmaktadır.

Ebû Hüreyrenin (ra) rivâyetiyle Resûlullah (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur: Hastalığın kendiliğinden sirâyeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliye hurafeleridir. Cüzzamlıdan aslandan kaçtığınız gibi kaçınız!

Asıl olarak Safer ayının normal aylardan olduğunu söyleyebiliriz.Her ne kadar güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de burada Safer ayında yapılması uygun bulunan şu duâyı zikredebiliriz:

“Bismillâhirrahmânirrahîm: Allahım hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi dînimi dünyamı âhiretimi işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün havlinin kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın! Yâ AhkemelHâkimîn ve yâ Esrael-Hâsibîn ve yâ Ekrame memûlin ve ecvede mesûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’lâhu alâ hayri halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmaîn! Âmin!

Bu ayın son Çarşamba gününde de iki rekat namaz kılınması; bu namazda her rekatte bir Fatiha ve on bir İhlâsı Şerif okunması; namazdan sonra da on bir istiğfar ile on bir salavâtı şerîfe okunması tavsiye edilmiştir.

Sayfayı Paylaş